Genç Akademisyenlerden Başbakan'a Yanıt

İmza kampanyasının sahibi ile iletişime geç

Genç Akademisyenlerden Başbakan'a Yanıt isimli dilekçe hakkındaki bu tartışma konusu otomatik olarak oluşturuldu.

Ziyaretçi

2012-02-08 23:30

Bu dilekçeyi ben iki akademik çalışma yapan gencin annesi ve sorumlu bir vatandaş olarak imzalıyorum.

Ziyaretçi

2012-02-09 00:44

Bu nitelikte dilekçelerin çoğalması ümidiyle...

Ziyaretçi

2012-02-09 02:21

Mesaj çok yerinde ve doğru cümlelerle verilmiş.Her kelimesine katılıyorum.emeğinize, yüreğinize sağlık

Ziyaretçi

2012-02-09 02:50

Türkiye de bilimin,düşünmenin,düşünceyi ifade edebilme özgürlüğünün gelişmesi için bu dilekçeyi imzalıyorum.

Ziyaretçi

2012-02-09 03:10

Güzel günler göreceğiz.
Ali Nesin

2012-02-09 03:17

Bir çift dindar ya da milliyetçi ya da tam tersi inanç ve düşüncede bir genç yetiştirmek isteyebilir. Toplum bu hakkı onlara teslim edilebilir. Ama bir devlet böyle bir uğraşa soyunamaz. Çocuk, öncelikli olarak kendisine, sonra ana babaya, daha sonra yakın akrabalara ve konu komşuya ve en son olarak devlete aittir.
Muhalif

2012-02-09 03:25

Dindar vs. tartışması ile ilgili bir dilekçeye Büşra Ersanlı'nın ve onun görüşündeki siyasetçilerin konuyla bağlantısız durumunun katılmasının nedenini sorguluyorum açıkçası. Metnin akademisyenler tarafından yazılması konunun dışına çıkılabileceği anlamına mı geliyor? Bir de siyasetçi, gazeteci diye özel olarak belirttiğiniz zümre ayrıcalıklı mıdır? O zaman sizin 180 derece zıttınızda düşünen biri de asker ve yargı mensuplarını ilave etmek istemez mi? Bir de genç akademisyenler adı altında bu metni kaleme alanların normal şartlarda isimlerini koymaları gerekmez mi? Bu nedenle imza atmaktan imtina etmek durumunda hissediyorum kendimi...
Aytek

#8 Re:

2012-02-09 03:33

#7: Muhalif -

Imza atip atmamakta ozgursunuz. Birbirleri ile baglantili oldugunu dusundugumuz icin sozunu ettiginiz olaylari dilekcede siraladik. Nasil bir ima oldugunu kestiremesem de sunu soyleyebilirim: Kaleme alanlarin isimleri "normal kosullarda olmasi gerektigi gibi" imzalayanlar arasinda.

Ziyaretçi

2012-02-09 03:36

Aziz nesine kadar okudum sonra kapadım.

Bu gönderi yazan kişi tarafından kaldırıldı (Ayrıntıları göster)

2012-02-09 03:38

Ziyaretçi

#11 Re:

2012-02-09 03:39

#9: - Aziz nesine kadar okudum sonra kapadım.

Aferin.

Ziyaretçi

#12 Re:

2012-02-09 04:11

#7: Muhalif - Busra Ersanli'nin bir akademisyen oldugunu bilmiyor olamazsiniz? Ha "akademisyen siyasetler ilgilenmez, siyasi gorusu olmaz" diyorsaniz, veya "siyaset sadece siyasetcinin isidir" diyorsaniz o baska. Bu durumda siyasetci degilseniz eger, sadece imzalamamakta iyi etmemissiniz. Fakat ayni zamanda yorumda bulunma luksunuzun bile oldugunu dusunmuyorum- siyasetci degilseniz. Yorumunuzun bir bolumunde kurdugunuz cumlelerse hicbir anlam ifade etmiyor. Bu durumda, kafa karisikliginizi gidermek adina siyasetle daha cok ilgilenmenizi tavsiye ederim.

Ziyaretçi

#13 Re: tamamen katılıyorum hocam tamamen saptırılıyor ama bunu anlayamayacak kadar cahil bu dilekçeyi i

2012-02-09 04:39

Ziyaretçi

#14 Re: yazdıklarınız sanki bir vatan haini teröristin ağzından çıkmış gibi !!!!!

2012-02-09 04:41

Ziyaretçi

#15 Konular birbirine karıştırılmamalı

2012-02-09 05:04

Metin oldukça güzel ama son paragraf zorlama bir çabayla eklenmiş gibi duruyor.

Konusu inanç özgürlüğü olan bir metne ifade özgürlüğü ihlal edilen insanların da son paragrafta katılması amaca zarar veriyor. Metnin ana teması ifade özgürlüğü olsaydı bu olabilirdi elbette, ama metnin girişi doğrudan devlet eliyle dinsel baskıyı hedef aldığı için daha geniş çerçevede ifade özgürlüğüne girilmesi konuyu dağıtıyor.

Ziyaretçi

2012-02-09 07:20

Lutfen siz de katkida bulunun...
e.

#18 Metnin hazırlanma süreci

2012-02-09 07:34

Merhabalar,

İmzaya açılan metin yaklaşık 50 genç akademisyenin aktif katılımı, önerisi, düzeltisi ve onayı ile bu hale geldi. Bir ortak mutabakat sonucu bu noktaya ulaşıldı. Metnin muhatabı olan Başbakan, aynı zamanda son paragrafta gecen vakaların da sorumlusu olduğu için, buna ek olarak ifade-inanç-düşünce özgürlüğünün hepsinin aynı düzlemde yer almasından dolayı metinde bir çelişki-zorlama olduğunu düşünmüyorum.

Teşekkürler

Ziyaretçi

#20 Re: Metnin hazırlanma süreci

2012-02-09 09:06

#18: e. - Metnin hazırlanma süreci

Metnin genelinden gayet homojen bir topluluk oldugunuz anlasildigi icin icerikle ilgili herhangi bir yorum yapmak istemiyorum cunku olaylara hangi acidan baktiginiz belli. Benim soylemek istedigim cok daha farkli bisey, madem bu kadar hassas arkadaslarsiniz ve sokak cocuklari konusunda agitasyon yapmayi biliyorsunuz, hadi akademislenler olarak bir girisimcilik baslatin da ona buna neyi nasil yapmasi gerektiginizi anlatacaginiza tasin altina elnizi sokun o zaman destekleyelim sizi!!!

Yoksa sadece lafla artistlik yapmak istediginize dair imajiniz cok daha belirgin olacak....

Ziyaretçi

2012-02-09 09:20

Keşke sanal alemde yapılanların fiziksel dünyada birebir hatta bire bin karşılığını da görsek!
Teker teker konulara dilekçe hazırlayıp imzalamaya yetişemeyiz, ama hiç yoktan iyidir diyoruz, değil mi?
genç akademisyen

#22 Re:

2012-02-09 09:40

#7: Muhalif -

sanırım metne imza atan yaklaşık 500 imzacının ismini görmediniz. genç akademisyenler, onlardır. "genç akademisyenler" bir örgüt ismi değildir. sosyal medya üzerinden biraraya gelerek, ortak akıl sonucu hep birlikte emek koyarak ortaya çıkarılmış bir metindir bu. son olarak; bugün ülkemizde eleştirecek ve seslendirecek pek çok yanlış vardır, ancak tek bir metin ile tüm sorunlara değinmek takdir edersiniz ki mümkün değildir. saygılar.

Ziyaretçi

#23 Re: Re: Metnin hazırlanma süreci

2012-02-09 09:46

#20: - Re: Metnin hazırlanma süreci

Birbirini tanımadan bir araya gelebilmiş onca akademisyen ortaya homojen bir metin çıkarabiliyorsa, bunun homojenliğini eleştirmek yerine ayakta alkışlamanız gerekir.

Bu gönderi yazan kişi tarafından kaldırıldı (Ayrıntıları göster)

2012-02-09 09:51

Prometheus

#25 Kötü Metin

2012-02-09 10:14

Yani nedir bu üslup anlayamıyorum? Ne sayını? Ne saygılarımızlası? Doğru olanı bu kadar kibar talep etmek zorunda değiliz. Nefret suçlarına karşı "lütfen bunu yapmayın" da demeyeceğiz. Yapılanı takdir etmekle beraber üslubun hiç politik olmadığını ve gereksiz, garip bir kibarlık içerdiğini yenileyeceğim.

Bir de sadece laf olsun diye söyleyeyim ama, son bir yıl içerisinde kaç tane dilekçe imzaladınız? Genç akademisyenlerin hepsi çıksın ve protesto olarak istifa etsin demiyorum, ama cidden dilekçe dilekçe... Bunun ile herhangi bir kazanım sağlanabileceğini düşünmüyorum.

Hani kazanım sağlanacak olsa bile metin de çok kötü geldi. Yazıda sokak çocukları ve siyasi tutuklular ile ilgili bölümler ilk bölümden çok kopuk. Başörtüsü ve 28 Şubat sürecinde dindar insanların çektiklerine vurgu yapılması gerekir belki de. Bunun üzerinden empati kurulabilir.