Genç Akademisyenlerden Başbakan'a Yanıt

İmza kampanyasının sahibi ile iletişime geç

Genç Akademisyenlerden Başbakan'a Yanıt isimli dilekçe hakkındaki bu tartışma konusu otomatik olarak oluşturuldu.

Ziyaretçi

#201 Re: Re:

2012-02-10 14:05

#155: Horizontal - Re:  

horizontal efendi sen intihal ve hırsızlara sakın laf etme. intihal konusunda hocaların hocası şimdi Milli Eğitim Bakanı. ali dibocuların pirinin kim olduğunu sen biliyosun. ee hırsızlık konusuna hiç değinmiyorum. senin savunucukuğunu yapmak adına yazdığın hükümetin içindekilerini bi irdele görürsün...

Ziyaretçi

#202 Re: Re: Re:

2012-02-10 14:08

#198: - Re: Re:

böyle yüce bir varlıga inanan bir kişi aklın gücünü görmez mi,,ancak aramızda şu fark var,  o gücü akıl kendinden almaz, onu veren Allah/tır,..mantıklı olan da budur diyorum ben..

Ziyaretçi

#203 Re:

2012-02-10 14:09

#199: -  

at gozlugu kotu bisey...

Ziyaretçi

#204 Re:

2012-02-10 14:12

#194: -

Akademisyen olmak demek, bilgiye ulaşmak için aklını kullanmayı öğrenmiş olmak demektir. Elde ettiği bilgiyi yorumlayabilecek eleştirel düşünceye sahip olmayı gerektirir. Ve bu bilgiyi yorumladığı doğrultuda bunu insanlıkla paylaşmak demektir.

Genç olmaksa bundan bir şey götürmez; aksine artı değerdir. Çünkü genç insanın haksızlıkla, eşitsizlikle mücadele edecek enerjisi vardır.

Özetle;

Akademisyen + Genç = Mevcut durumu analiz etme yetisine ve bu durumu yaratan sebeplerle mücadele etme gücüne sahip insan demektir.

Yüksek lisans eğitimine henüz başlamış öğrenciler için verilen kısa bir ders notunu size aktarmak isterim. Veriyi yorumlayabilmek, öncelikle veriye hakim olmayı gerektirir (İşinizi kolaylaştırayım, bu bir analojidir. Buradaki veri sizin için imza metninin ta kendisidir). Elinizdeki verilerde olmayan bir şeyi (ateizm=hümanizm iddiası gibi) varmış gibi davranarak yaptığınız yorum, sizi yanlış bir sonuca götürecektir. Daha da ötesi, bilimde bu tabiri caizse "sahtekârlık"tır.

Bu metinde herkes için en değerli veri, kanımca ahlâk ve vicdanın, özgür düşüncenin dinden bağımsız değerler olduğu beyanıdır. Bu değerlere sahip olabilmek için dindar bir Sünnî Müslüman olmanın gerekliliğine inanmak, insan aklını ve vicdanını hiçe saymak, küçümsemektir. Daha vahim olanıysa, bilinçli olarak bir ayrımcılığı körüklemektir. Rica ederim, buna malzeme olmayın.

Biliminsanları, analiz ve sonuç şüpheli olduğunda elindeki veriye geri döner (Sahtekârlık ya da işgüzarlık söz konusu değilse). Bu konuda iyi niyetli olduğunuzu düşünerek, tüm önyargılarınızdan bağımsız bir şekilde bildiriyi yeniden, dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

Eğer niyetiniz kötüyse, size tek bir sözüm var; bu işgüzarlığa ortak olmayacağız. Söyleminizi tersinden, yeniden üreterek bizi kendinizden ittiğiniz zıt kutupta durmayacağız.

Saygılar.

Ziyaretçi

#205 Re: Re: Re:

2012-02-10 14:13

#197: - Re: Re:

haklısınız araştırsın sogulasın..keşke siz de iyice araştıabilseydiniz (Kuran ışıgında)

Ziyaretçi

#206 Re: Re: Re: Re:

2012-02-10 14:15

#202: - Re: Re: Re:

Ben de bu inancınıza saygı duyuyorum. Sizden de bu kaynağın varlığına inanıp inanmamanın bizi farklı sonuçlara götürmeyeceği konusunda makul düşünmenizi bekliyorum. Çünkü bu inancın varlığı ya da yokluğu, aklı kullanabilme yetisine engel değildir.

Ziyaretçi

2012-02-10 14:17

Dilekçede ifade ettiğiniz görüşlere bütün içtenliğimle katılıyorum. Bir tek itirazım var, o da imzacıları "genç"lerle sınırlamanız. 73 yaşında olmama karşın kendimi henüz yaşlı saymadığım için dilekçenizi imzalıyorum.Aksini kanıtlarsanız imzamı çıkarabilirsiniz.

Ziyaretçi

#208 Re: Re: Re: Re:

2012-02-10 14:18

#205: - Re: Re: Re:

Araştırıp araştırmadığımı bilmeniz mümkün değil. Nihayetinde birbirimizi tanımıyoruz ve ne süreçlerden geçtiğimizi bilmiyoruz. Bu sebeple benim sorgulama sürecimdense, çocuğum için bunu hak olarak görmem daha önemli olmalı şu anki tartışmamız açısından.

Ziyaretçi

#209 Re:

2012-02-10 14:19

#207: -

böyle düşünüyorsanız bence içimizde en genç sizsiniz :)

Ziyaretçi

#210 Re: Re: Re: Re: Re:

2012-02-10 14:25

#206: - Re: Re: Re: Re:

tabiki de saygı duyuyorum, inancın yoklugu aklı kullanmaya engel olmadıgı gibi, inançlı olmak (İslam için) aklı kullanmayı gerektirir nitekim ,Kuranın ilgili ayetleri aklın kullanılmasını istemiştir..

Ziyaretçi

#211 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-02-10 14:34

#210: - Re: Re: Re: Re: Re:

Bu durumda birbirimizin aklından şüphe duymamıza gerek yok :)

Ziyaretçi

#212 Re: Re:

2012-02-10 14:43

#204: - Re:

olgun bir akademisyendeki bilgi birikimi ve kaynaklara hakimiyeti gerçekte malese gençlerde görmek çok zor,genç olmanın enerjisi daha çok spor vb. bedensel aktiviteler için şık düşüyor..ateizmi insan sevgisine çevirmeye çalışan bir kaç yorum gözüme çarptıgı için söyledim..cevabi yazımı görmeden sahtekarlık ile itham etmeniz tek kelieyle kıt düşüncenizi gösterir. ayrıca şunu düzeltmenizi isterim,ahlak ve vicdanın kökeni inançtır...satanistin bir insanın kanını içmesi kendi vicdanına ve ahlakına aykırı degilken bir müslüman için bu hem ahlak hem vicdan dışıdır...

niyetimin kimseyi rencide etmek olmadıgını daha öce yazdım veri yetersizliğinizle bir kanıya varmanız düşüncelerimin dogrulugunu tekit etmiştir..

Ziyaretçi

#213 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-02-10 14:44

Ziyaretçi

#214 Re: Re: Re:

2012-02-10 14:52

#198: - Re: Re:

onun varlıgına inanmamın faydası cok...aklımı terbiye etmememin de..

Ziyaretçi

#215 Re: Re: Re:

2012-02-10 14:53

#212: - Re: Re:

Yazdığımı gerçekten okuduğunuza şüpheliyim, sanırım daha kısa yazmalıydım. İzin verirseniz önemli kısmını (sizin yanlış anladığınız bölümü) tekrar edeyim:

Biliminsanları, analiz ve sonuç şüpheli olduğunda elindeki veriye geri döner (Sahtekârlık ya da işgüzarlık söz konusu değilse). Bu konuda iyi niyetli olduğunuzu düşünerek, tüm önyargılarınızdan bağımsız bir şekilde bildiriyi yeniden, dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

Eğer niyetiniz kötüyse, size tek bir sözüm var; bu işgüzarlığa ortak olmayacağız. Söyleminizi tersinden, yeniden üreterek bizi kendinizden ittiğiniz zıt kutupta durmayacağız.

Sizi tanımadığım ve niyetinizi bilmediğim için iki şekilde yorumladım. Eğer niyetiniz iyiyse, zaten ortada alınacak bir durum yok.

Bu arada satanizm inançsızlık değil, bir inançtır. Bunu "satanizmi savunuyor" yaftası yapıştırmayacağınızı umarak, bir not olarak düşmek istedim. Gördüğünüz üzere başka bir inanç da insana cinayet işletebiliyor. Bunun inancın gereği olduğunu düşünerek insan öldürebilen bir insan, yeterince dindar bir satanist olmalı.

Son olarak; spor zihne iyi gelir.

Saygılar

Ziyaretçi

#216 Re: Re: Re: Re:

2012-02-10 14:54

#214: - Re: Re: Re:

sizin için sevindim, bence tartışacak bir şey yok.

Ziyaretçi

#217 Re: Re: Re: Re:

2012-02-10 15:01

#215: - Re: Re: Re:

ben satanizmin inançsızlık oldugınu söylemedim anlamnı bileceginizi tahmin ederek yazdım,,demek istedigim dogru inanç çok önemli,,inançsızlık veya yanlış inanç ahlk ve vicdanı yanlışa sürükler..inansız oldugunu iddia eden bir şahsın ahlak ve vicdani degerleri de göreceli bir hal alı..bu boşlugu ya menfaatler yada yanlış inançlar doldurur..

spor yapar ve spor severim

saygılar

Ziyaretçi

#218 Re: Re: Re: Re: Re:

2012-02-10 15:03

#216: - Re: Re: Re: Re:

bu herkes için olmalı...akıl terbiyesi ve aklın daha çözemedigi çok şey oldugunu bilmesi...

Ziyaretçi

2012-02-10 15:17

Güç Onda, Süleman O
O, bunu bildiğinden ipe seriyor unu
Her dediği Hammurabi Kanunu
Ben ne dersem Millet he der sanıyor

Ziyaretçi

2012-02-10 15:27

son olarak yazayım, tartışma amaçlı degildir.. daha önce de söylediğim gibi İnançsızlık veya yanlış inanç ahlak ve vicdanı yanlışa sürükler..inançsız oldugunu iddia eden bir şahsın ahlak ve vicdani degerleri de göreceli bir hal alır..bu boşlugu ya menfaatler yada yanlış inançlar doldurur. vicdan ve ahlak kuranı rehber edinirse banka soymayan, hırsızlık yapmayayan,İntihal yapmayan, kul hakkını gözeten,topluma yararını da düşünen kişiler oluşur...bu bakımdan Başbakanımız haklı..

Ziyaretçi

#221 Re:

2012-02-10 15:50

#220: -

İnancın yanlışına doğrusuna karar verebilecek kudreti kendinizde görebiliyor ve "yanlış" inançlı yahut inançsız insanları potansiyel suçlu olarak görebiliyorsanız, bu metin gerekliliğini bir kere daha kanıtlamıştır. Başbakanımız haklı ve doğru yolda evet, emelleri doğrultusunda. İletişimin ve birlikte yaşayabilmenin bütün kapılarını kapattığınız için, zaten bu noktadan sonra tartışılacak hiçbir şey kalmamıştır.

Ziyaretçi

2012-02-10 16:10

Özgür bilim,özgür düşünce ,özgün fikirler,
seviyeli tartışmalar,objektif araştırmalar,sonuçta bizi gerçeğe ulaştıracaktır.Gerçekten dindar iseniz bilimi rahat bırakın size tanrının varlığını kanıtlasın.

Ziyaretçi

2012-02-10 16:27

icinde siddete, nefrete cagri olmayan, kiskirtma ve hamaset barindirmayan, secilemeyecek ozelliklerinden oturu insanlari yermeyen/ustun gormeyen her turlu dusuncenin dile getirilebildigi ; hirsizlik/arsizlik yapmamis insanlarin evlerinde "acaba bu gece gelirler mi bizim icin?" korkusu duymadan yasadiklari, ozgur ve esit bir gelecek icin hepimizin yapmasi gereken seyler var. her ne kadar soylenecek en guzel sozleri bizden once birileri soylemis oldugu icin klise kacacak olsa da "bi memlekette namuslular da en az namussuzlar kadar cesaretli olmalidir."
eğriye eğri doğruyadoğru

#224 Re: Re: yazdıklarınız sanki bir vatan haini teröristin ağzından çıkmış gibi !!!!!

2012-02-10 16:32

#14: - Re: yazdıklarınız sanki bir vatan haini teröristin ağzından çıkmış gibi !!!!!

Türkiye başbakanına cevap olarak her inanç, meshepten sözüm ona kendini genç akademisyen olarak tanıtanları

bir araya getirmek ne çeşit bir iştir din aleyhtarı akademisyenler  bularak din versus ilim ayırımı yapmıyormusunuz

Türkiyenin işlerine kendi fikrinizde taraftar aramak yerine kendi aklınıza göre uygun düşen çeşitli din ve meshepten inançj

lı kullanmakmı vatan severlilik anlayışınız gerçi belki vatan sevelilikte akademisyenlerin meshebine uygun değildir.

Ali Nesin bey çok cesursunuz babanız yaşasa idi sizi evlatlıktan reddedebilirdi////////////

Ziyaretçi

2012-02-10 16:35

Yaşasın Aydınlanma..
Yaşasın Sosyalizm..