Genç Akademisyenlerden Başbakan'a Yanıt

Quoted post

Ziyaretçi

#288 Re:

2012-02-11 17:02

#285: -

bizde, ''akla tapan'' beyinsiz istemiyoruz bu ülkede..ne olacak şimdi? bir kan banyosu olan Fransız ihtilalilinin sapık amentüsü olan aydınlanmacı kafalardan gelen zarar bu ülkede hiç kimseden gelmedi..Türkiyede  80 yıldır aydınlanmacı kafaya uygun nesiller yetiştirmek için taa kreşlerden başlayıp doktora programlarına kadar kapsamlı bir tornalama yapılıyor...

İnanmayan yukarıda yazan insanların kimliklerini ve yazdıklarını tekrar okusun da baksın bakalım birbirine benzeşen fikirlerin arasında tek bir farklı cümle bile varmı acaba? hepsi birbirinin aynı..

İnsanları zorla ''modern,çağdaş,batılı'' yapmak için etmedik zulümler yapanların feryatları zerre kaale alınacak değildir... Sizin dünyanız Taksim-Nişantaşı arasına sıkışmış..Oradan dışarı çıkmayın bizlerede karışmayın bu kafi...

Yanıtlar

Evrensel Agnostik

#290 Re: Re:

2012-02-11 18:19:53

#288: - Re:

#281 okumanı tavsiye ederim Batıyı, Amerika'yı, Avrupa Birliğini, Dünya ve Türkiye üzerindeki otoriteyi eleştiriyorum. İnsanlığın galip gelmesi gerektiğini düşünüyorum ama allaha tapacağıma akla taparım bu da bireylerin kendi tercihidir. Benim nasıl allaha tapan beyinsiz istemiyorum bu ülkede deme hakkım yoksa sizin de "akla tapan'' beyinsiz istemiyoruz bu ülkede" deme hakkınız yoktur. İhtilaller, devrimler kansız olamaz... Fransız İhtilalinin olumsuz yan etkileri de oldu Milliyetçiliğin güçlenmesi gibi... Ama zulüm gören bir halkın otoriteye karşı neler yapabileceğini ispat etmesi bakımından çok önemli bir devrimdir. Size karışan yok efendim ama devlet bize karışıyor... Wikipedia'da Fransız İhtilalini Hazırlayan Sebepler başlığında şu iki cümle çok dikkatimi çekti: "Devrimci düşünce, ülkede köklü yapısal değişikliklere gitmek gerektiğine inanan katmanlar arasında yayılmaya başlamıştır. Merkezi otorite ülkenin içinde bulunduğu evrimsel süreci kavrayamamış ve eski yöntemlerle sorunları halletme yoluna yönelmek istemiştir." Aynen bizim içinde bulunduğumuz rejim de şu an yaşanmakta olan bilinçlenmeyi evrimsel süreci kavrayamadığı, aile yapısından bile haberi olmadığı gibi... İfadeler ve tanımlar hep bakış açısının ürünüdür. Tanımlayan kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. "Modern" ve "Çağdaş" kelimelerini de bu bakış açısıyla bakmanızı öneririm. Batılı ya da Doğulu olmadan sadece İnsan olarak modern ve çağdaş olunamıyor mu? Akıl, aydınlanma gibi kavramları yüceltildiğinizde sadece John Locke mu geliyor aklınıza? Magna Carta ve diğer bildiriler belki bunun temelini oluşturuyor ama unutmayınız eskiden çok ileri medeniyetler de vardı savaş nedir bilmeyen sadece kendilerini savunmak için asker bulunduran... Akıla ve bilime önem veren ve onlar Batılı değillerdi...

Ziyaretçi

#292 Re: Re:

2012-02-11 19:44:39

#288: - Re:

Artık biz bile ezber ettik bu zihniyeti ve söylemlerini, sizin diliniz kurumadı dillendirmekten.

Kemalist değilim. CHP'ye de günahımı vermem.

Taşralıyım, Nişantaşı'nı Avrupa Yakası dizisinden biliyorum.

Batı modernizmini savunmuyorum, aksine her ülkenin kendi kültür dinamiğine inanıyorum.

Ne türbana, ne de takkeye karşıyım. Dahası, türban yasakçılarının tam karşısında yer almışımdır her zaman. Türbanı değil, insan hakkını savunduğumdan.

Asıl tektipleşen zihniyetin sizinki olduğunu, gözünüzde herkesi ve her şeyi öcüleştirdiğinizi, hiçbir eleştiriye tahammüllünüzün olmadığını, "laiklik" dendiğinde sanki bu tek bir partinin tekelindeymiş gibi ciyak ciyak bağrışarak karşınızdakileri etiketlediğinizi, kendi tektipleşmenizi karşınıza aldığınız, dahası itip ötelediğiniz kim varsa aynı kefeye sıkıştırmaya çalışarak bu tektipleşmenizi ve zihin tutulmanızı mazur göstermeye çalıştığınızı görmek o kadar basit, ve bir o kadar da üzücü malesef. Hepimiz için, ülkemiz için.

Tekrarlıyorum: ne Kemalistim, ne de din düşmanı. Sunduğunuz mantalite malesef bunu anlamlandıramayacak kadar sığ görünüyor; umarım daha derin düşünebilir ve "çoğunluğuz" diye diye kendinizi daha da ötekileştirmezsiniz.