SMMM SINAV YÖNETMELİGİ İÇİN İMZA KAMPANYASI

İmza kampanyasının sahibi ile iletişime geç

SMMM SINAV YÖNETMELİGİ İÇİN İMZA KAMPANYASI isimli dilekçe hakkındaki bu tartışma konusu otomatik olarak oluşturuldu.

Ziyaretçi

#351 Re:

2012-09-24 20:43

#350: -

arkadaşım sana bir daha soru sorduğunda yanlış bilgi ver hata yapsın sonra sen karşısına geçer gülersin

Ziyaretçi

2012-09-25 11:10

aynen katılıyorum

Ziyaretçi

2012-09-26 14:11

şu milletin haline bak yazık bu gençlere
bir sürü insan bir kaç kendini bilmez brokrat yüzünden neler çekiyor

inşallah allah bunların belasını verirde kurtuluruz
Smy

#354 Sınav hakkı bitenlere af varmı?

2012-09-26 19:02

Bu sene çıkan aftan smmm ler yararlanıyormu

Ziyaretçi

#355 Re: Sınav hakkı bitenlere af varmı?

2012-09-26 21:30

#354: Smy - Sınav hakkı bitenlere af varmı? 

bu sene çıkan af derken ne demek istediniz? ne affı çıktı ve ne zaman çıktı?

Hanioglu

#356 SMMM STAJA BAŞLAMA VE DEĞERLENDİREM SINAVI

2012-09-27 13:02

“SMMM STAJA BAŞLAMA VE DEĞERLENDİREM SINAVI” Anayasanın 2. 10. 11. 48. 49. ve 135. maddelerine ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 26/1 Maddesine aykırıdır. Zira kanun önünde zümreler arası ayırımcılık mevcuttur. Bazı meslek dallarında staja sınavsız başlanmakta iken SMMM’ler staja başlamadan önce sınava tabi tutulmaktadırlar. Eğitimin kaçınılmaz bir parçası olan Pratik Eğitim (STAJ) hakkı bu sınavla engellenmektedir. Meslekler arası bu ayırımcılığın giderilmesi Anayasanın 2. maddesi gereği bir zorunluluktur. Anayasanın 10. Maddesine istinaden yürürlülükteki mevcut yasalara göre Meslekler arası eşitsizlik süregelmektedir. Anayasanın 11. Maddesine göre Kanunlar Anayasaya aykırı olamaz. Fakat ne var ki Eşitlik ilkesini zedeleyen kanunlar yürürlülüktedir. Staja başlama ve değerlendirme sınavıyla Anayasanın 48. Maddesine istinaden Özel Teşebbüs hakkı gasp edilmektedir. Sosyal devlet anlayışı içinde hareketle Staj ve Staja Giriş Sınavı işsizliği arttıran bir uygulama olması nedeniyle Anayasanın 49. Maddesine aykırıdır. Anayasanın 135. Maddesiyle kurulmuş bulunan Meslek Kuruluşları meslek faaliyetlerini kolaylaştırmakla mükellef olmalarına rağmen Meslek kuruluşları tarafından Staj ve Staj Hazırlık sınavı dikte edilmekte ve bu sınavlarda başarılı olmak isteyen meslek aday adayları ile meslek adaylarını meslek kuruluşlarınca tertiplenen yüksek ücretli kurs, eğitsel yayın ile dokümantasyonlara yöneltmektedirler. Ayrıca meslek aday adaylarının mesleği seçmesinde ve mesleğe geçtikten sonra da meslek kuruluşlarının her konuda kolaylaştırıcı olmaları gerekmektedir. Oysa ki meslek kuruluşları meslek adayları ve meslek mensuplarına karşı tümüyle bir engel olarak durmaktadırlar. Bu anlayış ve yaklaşım Anayasanın 135. maddesine aykırıdır.

Ziyaretçi

2012-09-28 08:57

arkadaşlar ankaraya gidecektik ama malesef üzülerek söylüyorum bana ad soyat telefon yazdıran sadece üç kişi bu ne kadar vurdum duymazlık çokmu zor bir gününüzü ayırsanızda görüşmeye gitsek 750 tane imza var gelecek kişi sayısı 3 kişi eğer bu sayı artmasa tek başıma gideceğim ne olup bittiğinide kimseyle paylaşmayacağım bakalım vurdum duymazlığınız hala devam edecekmi bence sizler bu işkenceyi hakediyorsunuz hatta sizleri hiç sınavlara almasınlar bu gün kendi hakkını savunmayanlar yarın ilgili dairelere karşı mükellefin haklarını nasıl savunacaksınız.

Ziyaretçi

2012-09-28 11:09

ben biraz konuya uzakkaldım 10 15 günde bir sayfayı ziyaret edebiliyorum şunu belirmek istiyorum 750 imza olupta işini takip eden 3 kişi varsa demekki bu 3 kişi belgelerini hak ediyor çünkü kendi işini takip edemeyen ve hakkını savunamayan başkalarının işlerini nasıl takip etsin türmob a ve bakalığa hak vermemek elde deyil.bizler hakkmızı savunmaz hesap sormazsak isteyen ve gücü elinde bulunduranlar istedikleri gibi hareket ederler bizler belli bir eğitimden geçip bu dereceye geldiğimiz halde koyun gibi hala boynumuzu büküyorsak yapacak bişey yok 2 yıl bekleyip tekrar sınavlara girmeye devam edelim yok buna rağzı deyilsek ozaman elimizi taşın altına koyalım.insanlar uğraşmış dilekçe hazırlamış okadar çalışmış araştırmış ama bizler sadece isim yazdırmaya ve 1 gün ayırıp hakkımızı aramaya bile vakit bulamıyoruz bundan sonra ne söz söylene bilirki ozaman 2 yıl bizim gibiler için az bile

Bu gönderi dilekçenin sahibi tarafından kaldırıldı (Ayrıntıları göster)

2012-09-30 18:03

Ziyaretçi

2012-10-04 11:24

GENELGE 2000 / 11
Konu :Ek Sınav Yönetmeliği Hk.
Ankara, 21.06.2000
YMM VE SMMM ODALARI BAŞKANLIKLARINA
3568 Sayılı Yasa hükümleri uyarınca TÜRMOB tarafından düzenlenmekte olan Yeminli Mali Müşavirlik ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Mesleki Yeterlik Sınavları ile C Grubu Staj Bitirme Değerlendirmelerinde sınav haklarının tamamını kullanan aday meslek mensupları için ek sınav hakkı ile ilgili yönetmelik değişikliğine ilişkin düzenleme 5 Mayıs 2000 tarih ve 24040 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Yeni düzenlemenin yapılmasına ilişkin göz önünde bulundurulacak konular, aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.
1-05.05.2000 tarihinde sınav haklarını bitirmiş olanlar veya süresi içerisinde sınav haklarının tamamını kullanmamış olan adaylar açılan af sınavlarına katılabilirler. Haklarını kullanan aday meslek mensuplarına kalmış oldukları sınav konularının her birinden sadece 1 defa olmak üzere ek sınav hakkı tanınmıştır. Birden fazla sınav konusundan haklarını kaybetmiş ve ek sınav hakkını kullanmak isteyen adaylar derslerini bölmek suretiyle (ancak her dersten 1 defa ) sınavlara katılabilirler. Af sınavına katılacak adayların başvurularının ayrı bir yazı ekinde gönderilmesi gerekmektedir.
2-Af sınavlarında başarılı olamayan adaylar en son katıldıkları af sınavından itibaren 2 yıl bekletilir. İkinci yılın sonunda tüm konulardan (SMMM ve YMM adayları için) yeniden sınava başlayabilirler. (Eski yönetmelik hükümlerine tabi olan adaylar 2.yılın sonunda yeni yönetmelik hükümlerine tabi olarak sınava alınırlar)
3- SMMM Mesleki Yeterlik Sınavlarına katılmış ve hakkı biten adaylardan;
a-Af sınavına katılıp başarılı olamayan adaylar 2 yıllık bekleme döneminde isterlerse Serbest Muhasebecilik sınavlarına katılabilirler.
b-Af sınavlarına katılmayan adaylar Serbest Muhasebecilik sınavlarına alınabilir. Ancak adaylar af sınavlarından sonra açılacak olan Serbest Muhasebecilik sınavına katılabilirler. Aday SM olduktan sonra tekrar SMMM sınavlarına devam etmek isterse SM olmaya hak kazandığı tarihten itibaren 2 yıl bekletilir. İkinci yılın sonunda bütün derslerden yeniden sınava katılmaya başlayabilir.
4-Eski Yönetmelik hükümlerine göre sınavlara katılmış ve hakları bitmiş olan adaylardan af sınavlarına katılmamış olanları son katıldıkları sınavdan sonra en az iki yıldır bekleyenler af sınavlarından sonra açılacak ilk dönem SMMM sınavlarına tüm derslerden yeni yönetmelik hükümlerine tabi olarak katılabilirler.
5-Bekleme döneminden sonra sınava yeniden başlayacak adaylar noter onaylı nüfus cüzdanı örneği, ikametgah, yeni tarihli savcılık belgesi, matbu sınav başvuru dilekçesi ve sınav bedelini kapsayan evrakları ile yeni sınav dosyası hazırlamak suretiyle Oda Başkanlıklarına sınav başvurusunda bulunabilirler. Bu durumda olan adayların başvuruları ayrı bir yazı ekinde sınav dönemlerinde gönderilir. Dosyalarında eksiklik tespit edilen adaylardan dosyalarını tamamlamaları istenebilir. Dosyalarında eksiklik olan adaylar sınavlara alınmayacaktır.
6-Af sınavlarının yapılacağı tarihler ve söz konusu sınavlara ait son başvuru tarihleri ekte belirtilmektedir.
Uygulama ile ilgili gerekli işlemlerin yapılması için bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.
Saygılarımla,
Mustafa ÖZYÜREK
Genel Başkan
EK :Sınav Programı
2000 YILI SINAV PROGRAMI
(05.05.2000 Tarih ve 24040 sayı ile Resmi Gazetede yayımlanan Yönetmelik
değişikliğine istinaden açılan ek sınav programı)
YMM Mesleki Yeterlik Sınavları,
EK SINAV (1): 28 Ağustos-1 EYLÜL 2000, Son Başvuru Tarihi :14 AĞUSTOS 2000
EK SINAV (2): 5-10 ARALIK 2000 Son Başvuru Tarihi : 9 EKİM 2000
SMMM Mesleki Yeterlik Sınavları,
EK SINAV 1 :16-17 EYLÜL 2000, Son başvuru tarihi :21 AĞUSTOS 2000
EK SINAV 2 : 2-3 ARALIK 2000, Son başvuru tarihi :9 EKİM 2000
C Grubu Staj Bitirme Değerlendirmeleri,
EK SINAV (1):27 AĞUSTOS 2000 Son Başvuru Tarihi :1 AĞUSTOS 2000
EK SINAV (2):26 KASIM 2000 Son Başvuru Tarihi :1 KASIM 2000

Ziyaretçi

2012-10-04 11:27

bakın arkadaşlar ek sınav en son 2000 yılında çıkmış 12 yıl geçmiş tekrar ek sınav verilme zamanı çoktan geldi sadece sizlerden biraz gayret bekliyorum gelin ankaraya gidelim derdimizi anlatalım şuana kadar 5 kişi oldu bir 5 kişi daha olsak yeterli üşenmeyin bir gününüzü ayırın bu dertte kurtulalım

Ziyaretçi

2012-10-04 12:47

2000 yılında af sınavına girmiş meslek mensuplarından bilgi alsak diyorum. Acaba bunu nasıl sağlamışlar yada kimler buna önder olmuş. Bilen varmı ? Bu kişilerden bilgi almakta fayda var diye düşünüyorum. Bu arada diğer arkadaşlara sesleniyorum lütfen uzak durmayın, korkmayın, cesur olun. Ankaraya gitme konusunda lütfen duyarsız kalmayın. en az 15 20 kişi gitmemiz lazım ki bir anlamı olsun. Nerede onca kişi. Yorum yapan yüzlerce kişi var ama gitme konusunda sayı şu an çok az. Herkezi bekliyoruz. Özellikle ankara ve ankaraya yakın illerden, ilçelerden heryerden sınav mağdurlarını bekliyoruz. Hani türmob ve odalar "sınav mağdurlarının mağduriyetlerinin giderilmesi" diye işte bunun için gideceğiz bakalım. Herkez ne kadar samimi.

Ziyaretçi

2012-10-04 12:57

Bu bizim belkide son şansımız, çoğumuzun tekrar sınava girme tarihleri yaklaşıyor. Düşünün tekrar dosya açtırılacak, onca derslere tekrar tekrar çalışılacak, tekrar tekrar emek çekilecek, çoğu şeyleri anlayamayacağız, yıpranacağız, geceler boyu uykusuz kalacağız, aynı sıkıntıları, stresleri, korkuları yaşayacağız. Gereklimi bunlar sizce soruyorum? Neden verdiğimiz derslere tekrar tekrar girelim. Kolaymı onca işin gücün sıkıntının stresin sorunların içinde bunlarla boğuşmak. Sınav soru sistemleri değişiyor, bana göre çoğumuz, çoğu dersten eskisi kadar başarılı olamayacak belki de. Belki şu günümüzü dahi mumla arayacağız. Gelin bunlara dur diyelim. Hakkımızı arayalım. Bakın ilkokul ortaokul lise mezunlarına. Hiç birşey yapmadan, kitap yüzü açmadan smmm oldular. Bizim hakkımız değilmi bir dersten af sınavı istemek. Pısırık olmayın. vurdumduymaz olmayın. İnanın yarın çok pişman olursunuz ama iş işten geçer. HERKEZZZ AMA HERKEZZZZ GELSİNNN....

Ziyaretçi

2012-10-04 15:20

arkadaşlar cumhurbaşkanlık özel kalemine ve başbakanlık özel kalemine meil gönderin bu imza kampanyasında haberleri olsun durumunuzuda anlatın ben şahsen her ikisinede az önce gönderdim

Ziyaretçi

2012-10-04 16:17

mail adreslerini yazarmısın buraya

Ziyaretçi

2012-10-05 11:48

googlede başbakanlık özel kalemi diye yazın orda bulursunuz
Malimüşavir Adayları
Dilekçe sahibi

#367 yücel akdemir'in bu sabah bana gönderdiği mail..

2012-10-05 12:11

Sayın Meslek Mensubu Adayları,

Ek sınav hakkı isteyen meslek mensuplarına gönderdiğim mailde yönetmelik çıkmadan genelge düzenlemenin mümkün olmadığını söylememe rağmen neden genelgede ısrar ettiğinizi anlayamıyorum. Diğer taraftan 2010 yılında yönetmelik TÜRMOB Genel Kurulu’ndan çıktığı tarihlerde onaylanabilir, birkaç ay beklemenizde fayda var sözümün kötü niyetle şahsıma karşı kullanılmasını asla kabul etmiyorum.
Diğer taraftan Maliye Bakanlığı ile yapılan görüşmeler tamamlanmış olup, Maliye Bakanlığı ek sınav hakkı içeren sınav yönetmeliğini kabul etmemiştir. TÜRMOB 60 gün içinde bu konuda sizin adınıza yargıya gidecektir. Ayrıca önümüzdeki günlerde muhtemelen İstanbul’da sizlere yönelik bir toplantıya konuşmacı olarak katılıp, bu konuda TÜRMOB’un ve Odalarımızın neler yaptığını, sizlere nasıl yardımcı olmaya çalıştığını ve bizden kaynaklanan herhangi bir olumsuzluk olmadığını belgeleri ile birlikte açıklayacağım.

Bilgilerinize rica ederim.Yücel AKDEMİR
Genel Sekreter
Tel : 312-232 50 60
Faks : 312-232 50 86
ihtiyar

#368 Re:

2012-10-05 19:24

#326: -

16 eylül 2012 özel smmm sınav soru ve cevaplarını hatırlayan varmı? sorular bu güne kadar hiç sorulmamış zor sorulardı.

bir arkadaş sınav çıkışı imza topladı akibetini bilen varmı? yanıtlarsanız sevinirim.

ihtiyar

#369 Re:

2012-10-05 19:38

#326: -

16 eylül 2012 özel smmm vergi hukuku hatırladığım sorular:

1- 3 katı örtülü sermaye  5 puan

2- usulsüzlük cezası 1/4  5 puan

3- transfer değerlendirmesi döviz kuruna göre 5 puan

4- tebliğ usul ve esasları  20 puan

5- tasdiki zorunlu olmayan defter defteri kebir 5 puan

6- basit usule tabii berber 5 puan

7-  ödeme emrine itiraz veya ödeme süresi 7 gün 5 puan

diğerlerini hatırlayamadım hatırlayan varsa yanıtlarsa sevinirim. bir arkadaş sınav çıkışı imza topladı akibetini bilen varmı

VODEAY

#370 STAJ BAŞLATMA SINAVI

2012-10-06 14:59

Mrb arkadaşlar, ben de 1996 yılında arkadaşımdan 30 tane çeyrek altın borç alarak zor şartlarda staj dosyası açtırdım. Ancak hem çalışan hem de evli, çocuklu bir bayan olarak staj başlatma sınavına 2 defa girdim 2 defa da kızım hastalandığı için harcını yatırdığım halde sınava giremedim. Ve 59 civarı puan aldım bu nedenle stajımı başlatamadım. Yukarıda da belirttiğiniz üzere staj başlatma sınavının bir haksızlık olduğunu düşünüyorum. Zamanında işi bilmeyen birsürü kişiye evvelden beri muhasebecilik yapıyor diye sınavsız şartsız bu belgeyi verdiler şimdi onlar muhasebeciyim diye geziyor piyasada.Ayrıca avukatlar çok rahat belgelerini alabiliyorlar ancak biz belgeyi alana kadar hem maddi hem de manevi olarak çok yıpranıyoruz. Bu konuda yapılması gereken birşey varsa yanınızdayım.

Ziyaretçi

#371 Re: STAJ BAŞLATMA SINAVI

2012-10-08 10:42

#370: VODEAY - STAJ BAŞLATMA SINAVI

arkadaşlar ankaraya gitme konusunda bu size son çağrım olacak şuana kadar 5 kişi olduk birazdaha katılım olursa ilğili yerelerle görüşmeye gideceğiz. üşenmeyin adınızı soyadınızı telefonunuzu bana yazdırın huseyindogan_66@otmail.com adresine bilgilerinizi gönderin

Ziyaretçi

2012-10-09 15:51

740 imzaya karşılık 5 kişiyle yücel beyin karşısına çıkarsak durum ne olur sizce? Soruyorum? Bi düşünün. Siz olsanız ne düşünürsünüz? Şahsen ben olsam şöyle düşünürüm: "Kalan 735 kişi nerede? Demek ki büyüüükkkk bir çoğunluk öylesine imza atmış hatta laf olsun diye imzalamış ve girişimde bulunulmuyor, o yüzden bu iş için hiç bişey yapmaya gerek yok" derim... Uyanınnn millettt. Her ilden 1 kişi gelse ki sadece benim bulunduğum şehirde benim bildiğim 5 tane dosya yakan var. Hesaba vurduğunuz zaman yüzlerce kişi yapar. Bu korkaklıkla muhasebe yapılamaz... Amaç para kazanmaksa, risk almadan para kazanılamaz... Hakkımızı arayacağız, Hak kelimesinin anlamını iyi düşünün. Tek ders için yapılan zulüm bir haksızlık değilmidir. Haksızlık diyen yüzlerce kişi var ama laftan öte gitmiyor. nasıl iş anlamadım. anlayan varsa bana da anlatsınnn...
hakki

#373 af

2012-10-10 15:21

herkeye af çikti, turmob yonetmelik degiskligini bakanliga sordu gib onay vermedi.

Ziyaretçi

2012-10-10 16:36

ankaraya gitmeye gerek kalmadı sanırım hüseyin bey. yücel bey bugün antalya smmmm odasında bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.ben de oradaydım.dosyası yanan adayları tek tek aramışlar çağırmışlar.istanbul, ankara,izmir,bursa gibi birkaç büyük ilde de bu bilgilendirme toplantısını yapacagını söyledi. maliyenin olumsuz görüş verdiğine dair ilgili evrakı sundu. kendisinin yapabilecegi birşey olmadıgını,konuyu yargıya taşıyacaklarını belirtti.kendisi de ısrarla gecilen derslerden sınava girmenin anlamsız oldugunu belirtti. bizlerin tek yapması gereken maliyeye yüklenmek. bütün maillerimizi mehmet şimşek ve faruk gözübüyük'e atmamız gerekli. 60 günlük yargıtaya başvurma süresi 10 kasımda dolacakmış.konunun özeti bu arkadaşlar.

Ziyaretçi

2012-10-10 17:11

sırasıyla cumhurbaşkanlığı,başbakanlık,başbakanlık özel kalem ,maliye bakanı ve gelir idaresi yetkililerinin mail adreslerini aşagıdan kopyalayarak mail atınız arkadaşlar. neden maliyenin ek sınava olumsuz görüş verdiğini sorun özellikle.

cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr,
bimer@basbakanlik.gov.tr,
ozelkalem@basbakanlik.gov.tr,
mehmet.simsek@tbmm.gov.tr,
igeldi@gelirler.gov.tr,
mkilci@gelirler.gov.tr,
fgozubuyuk@gelirler.gov.tr,
matug@gelirler.gov.tr,
mgunes@gelirler.gov.tr,
scandan@gelirler.gov.tr,
hkaracam@gelirler.gov.tr,
mkayrak@gelirler.gov.tr,